Previously published in May 26, 2010 edition of Sentinel

Teams take regionals in resounding fashion

FREDERIC–– Outdistancing their counterparts as they have in the past, the Webster boys and Frederic girls track teams won the Division 3 regional competition at Frederic on Monday.

This year the boys tallied 171.33 points. Last year they had 170 and the year before 192.

The girls tallied 153 this year to 183 last year and 176 the year before.

Some pretty significant numbers, one could say.

The thrill of victory and the agony of ‘just short.’

First place individual honors for the Webster boys go to Kyler Liljenberg (discus), Mason Kriegel (pole vault), Jack Taylor (1600 meter and 3200 meter runs), and Bryan Krause (800 meter).

The 4x400 team (Dan Pope, Karl Weber, Chaz Heinz, Bryan Krause) and the 4x800 team (Jack Taylor, Chaz Heinz, Bryan Krause, Devin Greene) also placed first.

Second places went to Mason Kriegel (200 meter dash) and Joey Erickson (1600 meter and 3200 meter runs).

Seven third place finishes were recorded- Dan Pope (discus and 200 meter dash), Nolan Kriegel (110 meter hurdles), Karl Weber (high jump), Jesse Janssen (shot put), Devin Greene (3200 meter run) and Cody Isaacson (800 meter run).

Ben Shives had a personal best in the discus, and Tim Sundstrom had a personal best in the high jump.

On the down side, according to coach Jeff Postler, the boys 4x200 meter relay team had a bad handoff and were disqualified. Dan Dochniak was just ¼ inch short of qualifying for sectionals in the triple jump. Devin Greene was just one second from qualifying for sectionals in the 1600 meter run.

Frederic tracksters making their marks were Tony Peterson, first, 110 meter dash, and third, 300 meter hurdles; Cody Hallanger, third, pole vault; Josiah Lund, fourth, 400 meter dash; 4x400 relay team (Tony Peterson, Robert Kirk, Ben Ackerley, Josiah Lund), fourth; Adam Chenal, second, high jump; 4x800 relay team (Joel Anderson, Ben Ackerley, Ian Anderson, Josiah Lund), second; Andrew Byerly, fourth, 3200 meter run.

Luck high placements were Roger Steen, first, shot put, and fourth, discus; AJ walsh-Brenizer, second, pole vault; Landen Strilzuk, third, long jump, and fourth, triple jump; Brady Klatt, fourth, high jump.

Siren had Seth Stoner, second, discus and second, shot put; 4x200 meter relay team (Jeff Alden, Eric Kieth, Coty Reh, Mike Wampfler), third; Isaac Wegner, first, long jump and fourth, 200 meter dash.

In other regional action, Grantsburg traveled to Hayward to participate in the Division 2 Regional.

Nick Lindgren placed seventh in the pole vault (9-6). The 4x100 relay team of Andy Falk, Nick Lindgren, Josh Phillips and Casey Swosinski got an eighth place finish.

In the high jump event, Josh Phillips took seventh and Lindgren eight.

Frederic girls shine

Two years ago, this paper said of the Frederic girls, “They are young- just two seniors and a potful of freshman.”

Coach Bob Pyke was quoted, “They’re young, but they’re doing a great job.”

Both last year and this year, those words ring true. They were young, and they’ve been doing a great job.

First place finishes for Frederic were Jade Johnson, long jump; Sage Karl, 200 meter dash; Samantha Nelson, 3200 meter run and 800 meter run.

Relay teams finishing first were the 4x800 meter (Katie Simpson, Leah Engebretson, Sarah Knauber, Samantha Nelson) and the 4x100 meter (Allison Anderson, Tanesha Carlson, Jade Johnson, Sage Karl).

Second placements recorded were Amanda Blok (high jump), Sage Karl (100 meter dash), Sarah Knauber (3200 meter run) and Samantha Nelson (triple jump).

Leah Engebretson (400 meter dash), Kendra Wells (discus) and Katie Simpson (pole vault) received third placements.

Siren had Daphne Hubbell, first, shot put and fourt, discus; Ashley Guevara, first, discus and fourth, shot put.

Webster’s high placements were Mary Johnson, second, shot put; 4x800 relay (Emma Kelby, Sarah Walsh, Kally Schiller, Tatyana Pope), third; Michelle Gibbs, second, 100 meter hurdles; 4x200 relay (Melissa Gustavson, Alyssa Main, Kendra Spurgeon, Angel Christianson), second; Kally Schiller, third and Sarah Walsh, fourth, 3200 meter run; 4x400 relay (Angel Christianson, Kendra Spurgeon, Tatyana Pope, Alyssa Main), third; Shaina Pardun, second, pole vault.